בדיקת נאותות לחברות – שקידה נאותה

בדיקת נאותות, הידועה גם בשם הליך שקידה נאותה (DUE-DILIGENCE) הינה בדיקה אשר נועדה לאפשר למשקיע להבין את החשיפות והסיכונים העסקיים, החשבונאיים והמשפטיים הקיימים בחברה או בעסק אותו הוא מבקש לרכוש. הבדיקה מספקת מידע גם על  מצבה הפיננסי של החברה וזאת באמצעות איסוף מידע על החברה ניתוח מקצועי של המידע הנ"ל, ולבסוף הסקת מסקנות, על מנת לזהות את מוקדי הסיכון הפוטנציאליים. הייתרון הנוסף של בדיקת נאותות מאפשר למשקיע לתכנן את מבנה העסקה האופטימאלי מבחינתו, לבחון נכוחה את מקורות המימון  לעסקה דיבידנדים חזויים ,וכך להעריך נכון את כדאיות העסקה .

בדיקת נאותות לפני השקעה – רואה חשבון ניצן לזרוב 050-8004-340

בדיקת נאותות ובחינת דוחות לפני השקעה בחברה

בדיקת נאותות הינה עריכת דוחות כספיים המבוצעת על ידי רואה החשבון על פי דרישת הלקוח. תוצאות הבדיקה  אמורות לסייע לרוכש הפוטנציאלי לקבל החלטה מושכלת לגבי רכישתו של הגוף הנבדק. בדיקת נאותות תתבצע על סמך נתוניה הכספיים של אותה חברה או עסק. בתום בדיקת הנאותות, יחליט המזמין (שהינו הרוכש הפוטנציאלי) אם כדאי או לא כדאי לרכוש את הגוף הנבדק.

במהלך בדיקת שקידה נאותה (DUE-DILIGENCE) מקיים רואה החשבון אשר מופקד על הבדיקה – סקירה נרחבת של הדוחות הכספיים של אותה החברה,  ומנסה לדלות נתונים שאינם מוצגים באופן נאות במצגים שפירסמה החברה הנבדקת. כמו כן מקיים רואה החשבון שעורך את הבחינה, שיחות ובירורים עם רואה החשבון ועם המבקר של החברה המועמדת להשקעה, ויקבל מהם נתונים. עליו לערוך בירורים ושיחות עם הגורמים הרלוונטיים ולהצליב מידע ממקורות שונים . לפי כל המידע, רואה החשבון ינסה להגיע למסקנה הנכונה ביותר באשר לנאותות המצגים הכלולים של הגוף הנרכש.

מטרתה של בדיקת נאותות היא להגיע למסקנה באשר לנאותות המצגים הכלולים (דוחות כספיים ) של העסק הנבדק.

בדיקת נאותות

תוצאות בדיקת נאותות והשפעתן

הצצה לתוך הנשמה הפיננסית של עסק אולי נראית פולשנית, אבל כשמדובר ברכישת חברה חדשה, זה הכרח מוחלט. דמיינו שאתם עומדים על סף החלטה מונומנטלית שיכולה לעצב את עתיד המסע היזמי שלכם. הפיתוי להתפשטות קורץ, אבל מתחת לפני השטח מסתתרת רשת של מלכודות פוטנציאליות שרק בדיקה יסודית יכולה לחשוף.
בדיקת נאותות היא תהליך קפדני של חקירה, צלילה עמוקה לתוך החיוניות הפיננסית, המשפטית והתפעולית של חברת המטרה לפני ביצוע ההתחייבות. זהו תהליך של חשיפת אמיתות שיכולות להפוך או לשבור את ההשקעה שלך, צעד קריטי בכוריאוגרפיה של רכישה שאי אפשר להתעלם ממנו.

תוצאת בדיקת נאותות באה לידי ביטוי באיתור ובזיהוי של ממצאים משמעותיים שיש להם פוטנציאל להשפעה מהותית על ערך החברה בעיני מזמין העבודה. רואה החשבון יכול לאתר התחייבויות לא רשומות של החברה כגון התחייבות לפנסיה, התחיבות בתשלומי שכר, הבטחת אופציות לעובדים ועוד. כמו כן, יאתר הבודק נכסים בלתי מוחשיים שאינם כלולים במאזן החברה ה"רגיל", או יבחין בפעולות חוץ מאזניות, כגון תשלומים בגין ערבויות, או התחייבויות לאחריות ולטיב השירות.

בדיקת נאותות שווה את המאמץ!

עדויות כה רבות שופעות בסיפורי אוי ואבוי מצד אלה שדילגו על הצעד הזה רק כדי להילכד בהתחייבויות בלתי נראות ובהערכות שווי מוגזמות. מסע קפדני זה של ניתוח אינו רק פורמלי – הוא סלע היסוד של החלטה עסקית נבונה. בריקוד המורכב של הרכישה, החמצת פעימה בבדיקת הנאותות עלולה להיות דריכה על מוקש פיננסי. אז גם אם זה כרוך בתהליך לא פשוט עם לא מעט רבדים, בדיקת נאותות לחברה היא בגדר MUST לפני מהלך עסקי חשוב.

 לכל הסעיפים הללו עשויה להיות השפעה קריטית ומכרעת על החלטת הרוכש או המשקיע האם להשקיע או לא להשקיע באותה החברה. בנוסף לשאלת הקנייה, לגילויים של אי נאותות, יכולה להיות השפעה גם על פעילות החברה בעתיד, ללא קשר למכירה.

בדיקת נאותות לחברות ועסקים על ידי משרד רואי חשבון ניצן לזרוב התקשרו 050-8004-340

›› לעמוד ראשי משרד רואי חשבון 

תוכן עניינים

יש מי שדואג לכם!

לפגישת ייעוץ ללא התחייבות השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם: